Politikas ir etika. Ar tai suderinama Klaipėdoje?

Balandžio 1-osios komentaras „Radijo Gamoje“. Pailsinkit ausis – spauskite garso įrašą.

Ir sekasi gi man – komentaro laikas vis išpuola šventinis. Ką gi – šiandien Melagių šventė – Balandžio 1-oji. O man atrodo, kad tas Prima Aprilis buvo vakar – Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos posėdžio metu, balsuojant dėl Etikos komisijos nuostatų. Nes dar ir šiandien negaliu patikėti, kad tik du tarybos nariai – juolab – narės – Ligita Girskienė ir aš – drąsiai balsavome už tai, kad prasižengę politikai būtų svarstomi viešai. Ir čia paaiškėja, kad nebijančios viešumo esame tik mudvi. Keturi tarybos nariai susilaikė, o visi kiti visom keturiom nubalsavo už uždarą politikų etikos svarstymą.


 

Nelabai suprantu, ko šie žmonės veržėsi į politiką. Juk žengęs šį žingsnį tampi viešu asmeniu, kurio elgesiui yra keliami ypatingi reikalavimai. Net gi didžioji dalis teismo posėdžių yra atviri. Tačiau liberaliausio miesto – Klaipėdos – taryba vienintelė Lietuvoje, kuri užslaptino politikų elgesio tyrimus.

Taip Klaipėdoje kiekvieną dieną mažėja demokratijos. Nes be viešumo nėra demokratijos, Uždarant posėdžius visuomenė yra pašalinama iš valdžios regos ir įtakos lauko. Staiga iš komisijos pirmininkės lupų televizijos eteryje pasigirsta net gi gūdžių stalinizmo laikų retorika: reikia tikėti komisijos išvadomis. Tikėti galima Dievu. O ne komisija, kuri bailiai slepiasi po pernykščiais lapais.

Tikėti tais, kurie nusavino pagal įstatymą opozicijai priklausantį Etikos komisijos pirmininko postą, į jį patogiai pasodindami SSSR milicijos pulkininkę Aldoną Staponkienę? Nesinori knaisiotis po praeitį, bet, kaip matom pati praeitis dvidešimt šeštaisiais nepriklausomybės metais ima viršų prieš ateitį. Pasak viename dienraštyje paskelbtų skaitytojo komentarų: etikos komisija galėtų būti ir visai panaikinta, nes politikas ir etika Klaipėdoje jau tampa nebesuderinami dalykai.

O aš mąstau: kaip man toliau reiks dirbti su žmonėmis, kurie nežino, kas yra garbė ir padorumas?..

 

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *